Čištění studen

Proč je důležité se o studnu pravidelně starat a udržovat ji?

Každá studna se postupem času zanáší. Příčiny zanášení studny mohou být různé. Je potřeba je včas rozpoznat a zamezit tak postupnému znehodnocování studny jakožto zdroje pitné či užitkové vody.

Nejčastější příčiny zanášení studen:

 1. Špatný uzávěr studny – Špatný poklop na studni, poškození záhlaví studny, díry, vypadnuté kameny či díry v poklopu po starých pumpách.
 2. Studny utopené pod hranicí terénu – Do takto utopených studní snadno proniká voda, která sebou při dešti unáší i volné částice kalu, písku, organických i anorganických látek. Pokud se studna nachází poblíž silnice, hrozí zde i riziko kontaminace vody ve studni solemi, olejem či pohonnými hmotami (nafta, benzín).
 3. Špatné utěsnění pláště studny – Velice často se stává, že plášť studny neodpovídá správnému technickému stavu studny, např. studny jsou postaveny ze skruží, které nemají zámek. Ty se pak postupem času a sedáním zeminy kolem rozjedou a vzniklou spárou do studny vniká okolní materiál. Takové rozjetí je ohromným lákadlem pro krtky, kteří je s oblibou vyhledávají. Končí tak v mnoha případech na dně studny, aniž byste o nich měli nejmenší tušení. Špatně udělaný přívod vody do studny, velké spáry kolem přívodu vody vedou ke vnikání sedající hlíny z výkopu přímo do studny.
 4. Přírodní znečištění – Pramen, který protéká studní, sebou nese i spousty mechanických nečistot jako je jíl, písek, jemné bahno, pyl, prach, bakterie, dusičnany a další částice. Ty se postupem času usazují na dně studny, kde pak dále pracují (kvasí, bují a rozvíjí se).
 5. Špatné odvětrání studny – Studna, která není odvětrávána, je ideálním místem pro rozvoj plísní, řas a ostatních bakterií, které se usazují na plášti studny a poté padají či prorůstají až do vody ve studni.

Velikost znečištění studny nemá velký vliv jen na kvalitu vody, ale výrazným způsobem ovlivňuje i přitékání vody do studny (jímací schopnost studny). Množství usazenin při špatné péči o studnu může dosáhnout i několik desítek centimetrů za několik let. Jsou případy, kdy byla studna takřka po vršek zaplavena bahnem. Sediment na dně studny je tak hutný, že pro vodu přitékající dnem studny je nemožné protlačit se skrz toto přírodní „těsnění“. Intenzita pramenu tak postupem času stále slábne a může se stát, že si najde jednodušší cestu k vyčištěné studni souseda.

Jak často studnu čistit a jak to správně udělat?

O studnu je nutné pečovat. Podle toho, jakým způsobem se o studnu staráte, takovou vodu z ní pak čerpáte. Cílem čištění je vytvořit ve studni čisté prostředí pro jímání vody.

 

Ukázka naší práce – studna před vyčištěním a po vyčištění:

 

Postup čištění studny:

Do studny spustíme kalové čerpadlo o vysokém výkonu a vodu i s kalem odčerpáme. Poté plášť studny omyjeme vysokotlakým čističem. Vstoupíme do studny a zbylý kal ze dna studny spolu s ostatními předměty ze studny odstraníme, až se dostaneme na původní dno. Vše se odstraní a na dno studny se založí nové štěrkové lože. Tloušťka lože závisí na dnu materiálu studny. Čerpadlo je opatřeno zpětnou klapkou, aby odčerpaná kalná voda zůstala i po vypnutí čerpadla v hadici a nevnikala zpět do nově založeného štěrkového lože. Na závěr vydezinfikujeme kompletní plášť studny, dno i celý rozvod vody v domu s domácí vodárnou.

Studny čistíme vždy se 3 pracovníky, díky čemuž je zaručena bezpečnost, preciznost a rychlost celého čištění.

 

Proč se obrátit na naši firmu?

 • Jsme jeden tým – čištění studní provádí jedna skupina lidí, která je odborně způsobilá a proškolená v tomto oboru. Jsou to pracovníci, kteří mají zkušenosti a veškeré oprávnění a kvalifikaci včetně z kopání a vrtání studní. Díky dlouholetým zkušenostem v oboru přesně víme, co vaše studna potřebuje a na co se opravdu zaměřit. Znalosti v oboru čerpací techniky nám umožňují vaše problémy s čerpadlem řešit hned na místě. Poradíme vám i s domácí vodárnou.
 • Bezkonkurenční ceny – naše firma má jedny z nejlepších cen na trhu
 • Profesionální vybavení – naše špičková technika spolu se zkušenostmi našich pracovníků tvoří základ naší firmy. Kalová čerpadla dokáží sát kalnou vodu až z 28 metrových studen, aniž bychom je museli zapojovat kaskádovitě nad sebe. Díky tomu jsme schopni studnu vyčistit velice rychle, zpravidla během několika hodin v závislosti na stavu a zanesení studny.
 • Měření vydatnosti pramene – Pomocí čerpací zkoušky vám zjistíme, jak je váš pramen vydatný.
 • Kompletní servis pro vaši studnu – Umíme opravit kompletní plášť studny i s nadzemní částí. Vyměníme vám poklop na studni a opatříme ho odvětráváním.
 • Jsme flexibilní – Jsme na telefonu 24h denně a jsme schopni vám poradit či vyhovět co nejdříve. Havarijní stavy jsme schopni vyřešit do 2 dnů.