Kopané studny

Kopané studny se v dnešní době budují méně často. Důvodů je samozřejmě několik. Především však pokles hladiny spodních vod. Za poslední rok se na nás obrátila velká spousta lidí s prosbou, zda-li by nebylo možné prohloubení jejich kopane studny právě z důvodu poklesu hladiny vody. Prohlubování kopaných studní není vždy přínosem a nelze vždy realizovat. Je nutné přistupovat ke každé studni zvlášť a zhodnotit všechny faktory – především bezpečnost! Lze i prohloubení kopané studny vrtem, ovšem opět za určitých podmínek a opatření.

Výjimka potvrzuje pravidlo. Jsou místa, která je kopání studní vhodným řešením pro získaní nezávislého zdroje vody.

Studniční skruže pro kopané studny používáme v rozměrech 100/50/6 cm (vnitřní průměr/výška/síla stěny) o hmotnosti 235 kg

Cena za m kopané studny ručně se pohybuje cca od 6700 kč výše. Ve skalnatém podloží, které mnohdy začíná již v 50 cm pod povrchem, se kopaná studna téměř nerealizuje. Zde je nejvhodnější vrtaná studna.

Studny kopané nad 3 m provádíme jako činnost prováděnou hornickým způsobem. Jsme držitel tohoto oprávnění od Báňského úřadu.

Kopané studny se také velmi často zanáší a kontaminují. Provádíme čistění a opravy kopaných studní. Jak vyčistit kopanou studnu, jaký je postup se dočtěte v sekci čištění studen