Rekonstrukce studny u hasičské zbrojnice v Lesonicích

V létě 2016 jsme rekonstruovali studnu nacházející se v obci Lesonice u Moravského Krumlova u hasičské zbrojnice. Studna je osazena ruční pumpou a její nadzemní část byla v katastrofálním stavu. Byla zapotřebí odkopat zeminu kolem skruže tak, aby bylo možné usadit novou a dokonale ji utěsnit. Odtokový kanálek u studny bylo nutné také opravit, protože voda, která do něj při čerpání z hrdla pumpy stékala, nemohla odtékat.

Studna v Lesonicích před zahájením prací
Studna v Lesonicích před zahájením prací

Studnu bylo zapotřebí vyčistit. Stávající hloubka byla 4,5 metrů s vodním sloupcem cca 3 m. Vnitřní plášť studny byl čištěn vysokotlakým čističem, vodní sloupec vyčerpán a ze dna studny odstraněn kal cca 20 cm. Na dno bylo založeno nové štěrkové lože. Nakonec byla studna vydezinfikována. Celková hloubka studny je i s nadzemní části 5,2 metrů. Voda přitéká v objemu zhruba 500 l/h.

Po dokončení úprav vnitřní a venkovní části studny bylo zapotřebí zprovoznit odtokový kanálek. Půlmetrová sonda v místě kanálku odhalila problém. Cca po půl metru byla kameninová roura o průměru 100 mm prasklá a kal ji zatěsnil. Kamenina byla nahrazena plastem, dokonale utěsněna a zasypána.