Průměry a způsob vrtání

Dle geologických podmínek vrtáme s vodním výplachem či ponorným vrtacím kladivem

Vrtání ponorným vrtacím kladivem:

Tento způsob je využíván ve tvrdém či polotvrdém podloží – žula, svor, rula, ortorula atd. (hovorově na skále). Pomocí ponorného vrtacího kladiva se pomalu odvrtává skalní masiv. Principem ponorného kladiva je příklepově rotační vrtání, které pohání vzduch s vysokotlakého kompresoru, který odvrtanou zeminu také vynáší z vrtu ven.

Touto technologií vrtáme průměrem 175 mm  s výstrojí o průměru 125mm do hloubky max. 80 – 90 m.

Používáme 12 barový kompresor s výkonem 14000 l/min vzduchu popř. 14 barový kompresor s výkonem 18600 l/min vzduchu. Díky těmto vysokotlakých mobilních kompresorů dokážeme odvrtat skalní masiv do hloubky 80 – 90 m, pomocí pěnového výplachu je vrt čistý.

Vrtání s vodním výplachem:

Tento způsob vrtání je využívám v jiném než tvrdém či polotvrdém podloží (jíl, slín, štěrky, písky…). Při vrtání s vodním výplachem používáme chemii, která usnadňuje vrtání a udržuje nestabilní části vrtu. Tento způsob je oproti vrtání s ponorným kladivem zdlouhavější – veškerá příprava na vrtání, doprava veškerého potřebného materiálu.

Touto technologií vrtáme do průměru 260 mm a hloubky max 100 m.

Výhodou tohoto způsobu vrtání je čistota v okolí vrtu. Veškerá voda, kterou s sebou vynáší i odvrtaný materiál z vrtu se zachycuje v nádržích, které jsou umístěny v těsné blízkosti vrtu.